Great Deal! Get Instant $10 FREE in Account on First Order + 10% Cashback on Every Order Order Now

Milo Company had a beginning inventory of 400 units of Product Kimbo at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 300 @ $9 Aug. 12 600 @ $11 May 5 500 @ $10 Dec. 8 200 @ $12 Milo...

1 answer below »
Milo Company had a beginning inventory of 400 units of Product Kimbo at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were:
Feb. 20300 @$9Aug. 12600 @$11
May 5500 @$10Dec. 8200 @$12

Milo Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units.

Warning

Don't show me this message again for the assignment

Ok Cancel
Determine the cost of goods available for sale.
The cost of goods available for sale$19,000

Warning

Don't show me this message again for the assignment

Ok Cancel
Link to TextLink to Video
Calculate the weighted-average unit cost. (Round answer to 2 decimal places, e.g. $2.25.)
Weighted-average unit cost$9.95

Warning

Don't show me this message again for the assignment

Ok Cancel
Link to TextLink to Video
Determine (1) the ending inventory, and (2) the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average-cost). (Round answers to 0 decimal places, e.g. $2,120.)
FIFOLIFOAVERAGE-COST
The ending inventory$9,000$3,800$
The cost of goods sold$13,100$15,200$

Warning

Don't show me this message again for the assignment

Ok Cancel
Link to TextLink to Video
Which cost flow method results in (1) the lowest inventory amount for the balance sheet, and (2) the lowest cost of goods sold for the income statement?
(1)FIFOLIFOEQAT_1369730975900_0_19577614165856134_017_resp_2 results in the lowest inventory amount for the balance sheet, $.
(2)FIFOLIFOEQAT_1369730975900_0_19577614165856134_022_resp_1 results in the lowest cost of goods sold, $.

Warning

Don't show me this message again for the assignment

Ok Cancel

Click if you would like to Show Work for this question:Open Show Work

Answered Same Day Dec 24, 2021

Solution

Robert answered on Dec 24 2021
132 Votes
a) Computation of Cost of Goods available for Sale

Particulars

Units Rate Total Cost
Opening Inventory

400 $8 $3,200
Purchase on 20-Feb

300 $9 $2,700
Purchase on 05-May

500 $10 $5,000
Purchase on 12-Aug

600 $11 $6,600
Purchase on 08-Dec

200 $12 $2,400
Cost of goods available for sale 2000

$19,900
) Computation of weighted-average unit cost

Average Unit Cost = Cost of Goods available for sale / Total Units
= 19,900 / 2,000

= $9.95

c) Computation of ending inventory and cost of goods sold

Under FIFO Method

Units (a) Unit Cost (b) Total (a*b)
Sale from...
SOLUTION.PDF

Answer To This Question Is Available To Download

Related Questions & Answers

More Questions »

Submit New Assignment

Copy and Paste Your Assignment Here