Great Deal! Get Instant $10 FREE in Account on First Order + 10% Cashback on Every Order Order Now

Hey! I actually had a pop quiz today and missed it so my teacher gave me much more time then the class was originally given as you can see by the set deadline compared to the time limit listed on the...

1 answer below »
Hey! I actually had a pop quiz today and missed it so my teacher gave me much more time then the class was originally given as you can see by the set deadline compared to the time limit listed on the doc which was 75 minutes to complete the whole thing. Really appreciate the help. Thank you so much!! At the bottom of this text is the link which I ask you work on directly (can be done on excel but doing on the link provided should make it easier for you and definitely makes it easier for me in terms of working with formatting issues etc.) along with 2 more links below that of which just has the content for the units this test covers so you can look if you want to see the teacher's material/work on a specific topic.
Links:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1958Ku1oUZP7iwBcetO41RxULPF7s_T99EnXw3y5FTXs/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/presentation/d/1FEUwXbYT5h89GpKACyZ8WDfFWe-7f7CZK-ELCqIh2wY/edit?usp=sharing
https://docs.google.com/presentation/d/11Ge9HwyxAv1fE2L3GokPWUhTr9M2jjdMHS9QjN3zLoI/edit?usp=sharing

Answered 1 days After Mar 13, 2021

Solution

Akshay Kumar answered on Mar 14 2021
156 Votes
Overview
        Welcome to part 2 of your test! This part will be testing the application and communication components! You will not need to use your own templates
when answering the FIFO and Average cost formula questions.
YOUR TASK: You will have 75 minutes to complete five questions:
(Q1) Inventory Valuation (LCNRV)
(Q2,Q3) FIFO and Average cost formulas under the perpetual inventory system with journal entries
(Q4,Q5) FIFO and Average cost formulas under the periodic inventory system with journal entries
When completed, please submit this back into the Google Assignments folder.
Please remember to double check your work before submitting your work!
1. Inventory Valuation
        Used Motorcycles Inc. uses a perpetual inventory system and has the following inventory of motorcycles:
            Quantity    Cost        Net Realizable Value (NRV)        /5 app marks
        Model A    20    $750        $775        /2 comm marks
        Model B    25    $1,000        $880
        Model C    20    $850        $950
        Model D    15    $1,200        $1,000
    INSTRUCTIONS:    (a) Determine the lower of cost and net realizable value of the ending inventory AND state what amount of inventory
        Used Motorcycles Inc. should report on its balance sheet.
        (b) Prepare the journal entry required to record the adjustment from cost to net realizable value.
        Use the space below to answer this question.
    (a)
    Used Motorcycles Should record the inventory at lower of following
    a) Cost
    b) Net Realizable Value
        Quantity    Cost    Net Realizable
Value (NRV)    Inventory Value at Cost    Inventory Value
at NRV    Lowest of Cost and NRV
    Model A    20    $750    $775    $15,000    $15,500    $15,000
    Model B    25    $1,000    $880    $25,000    $22,000    $22,000
    Model C    20    $850    $950    $17,000    $19,000    $17,000
    Model D    15    $1,200    $1,000    $18,000    $15,000    $15,000
    Total                $75,000    $71,500    $69,000
    Thus, Amount of Inventory to be reported in Balance Sheet is $69,000
    (b)
    Journal entry to record the adjustment from cost to net realizable value
    General Journal
        Date    Particulars    Debit    Credit
    1        Cost of Goods Sold    $6,000        1
    2         Merchandise Inventory        $6,000    2
2. FIFO - Perpetual
    There are two tasks for this question                            Purchases            Cost of Goods Sold            Balance
    Frenzy Frisbees sells a wide variety of frisbees and uses a perpetual inventory system. During June,
the company had the following purchases and sales for their frisbees.                        Date    Units    Cost    Total    Units    Cost    Total    Units    Cost    Total
                            June 1                            10    $120    $1200        Check your work:
                            June 8    40    $125    $5000                10
40    $120
$125     $1200
$5000        Beginning Inventory + Purchases - Ending cost of goods sold = Ending inventory for the month
                            June 12                10
10    $120
$125    $1200
$1250    30    $125    $3750        $1200+ $11500- $4950=...
SOLUTION.PDF

Answer To This Question Is Available To Download

Related Questions & Answers

More Questions »

Submit New Assignment

Copy and Paste Your Assignment Here