a) state the electrical power (watts) used and the luminous energy (lumens) output by each of the three bulbs,
b) calculate the current used by each (assume an operating voltage of 120 V),
c) calculate the effective resistance of each,
d) determine the cost of using each bulb for 1 hour.($0.18/kWh)
Already registered? Login
Not Account? Sign up
Enter your email address to reset your password
Back to Login? Click here