The owner of a grocery store finds that she sell 980 gallons of milk each week at $2.69 per gallon and 1220 gallons of milk each week at $2.49 per gallon.
a. Find a linear function G(p) that gives the number of gallons sold as a function of the price of the milk.
b. How many gallons would she then expect to sell at $2.99 per gallon?
c. According to your function; if the owner sold 800 gallons of milk, what was the price per gallon?
Already registered? Login
Not Account? Sign up
Enter your email address to reset your password
Back to Login? Click here