Solution
David answered on
Dec 25 2021
SUMMER EXAMINATIONS - YEAR
Page 1 of 14
SEMESTER I EXAMINATION – 2016
Academic Year 2016/17
Bachelor of Science (Singapore) BBS 23 (Full-Time)
FIN3002S
Treasury and Risk Management
Professor Keith Cuthbertson
Professor Don Bredin
Dr. Cal Muckley *
Mr. Chong Chin Siong*
Time Allowed: 3 Hours
Instructions for Candidates
Candidates must answer ANY FOUR (4)out of six (6) questions.
All questions ca
y equal marks.
Calculators Allowed:
ONE non-programmable Scientific Calculator
Brand – Any; Model –Any
And / or
ONE non-programmable Financial Calculator:
Brand-Texas Instruments, Model- BAII Plus Basic
Brand-Texas Instruments, Model- BAII Plus Professional
Brand- Casio, Model FC100V
Brand- Casio, Model FC200V
Page 2 of 14
Question 1A
In early 2012, the spot exchange rate between the Swiss Franc and U.S.
dollar was 1.0404 (USD per franc). Interest rates in the U.S. and Switzerland
were 0.25% and 0% per annum,respectively, with continuous compounding.
The quoted three-month forward exchange rate was1.0300 (USD per franc).
Required:
(i) Explain how an a
itrage strategy is possible and calculate the risk-free
profit based on a loan of 1,000,000 Swiss francs.
[8 marks]
Answer:
Continuous compounding rate is determined using the exponential.
U.S. Interest rate:
Exponential = exp(0.25%*3/12)
= 1.000625
1.0404 USD = 1 franc
Forward rate 1.0300 USD = 1 franc
Bo
ow in Swiss franc 1,000,000 convert it to USD.
Amount in USD = 1,000,000*1.0404
= $1,040,400
Rate of return after 3 months = $1,040,400* 1.000625
= $1,041,050.25
Converting using forward rate to Swiss franc.
Swiss franc = $1,041,050.25/1.0300
= 1,010,728.398
Profit = 1010728.398 – 1000000
= 10728.398 franc
(ii) How does your answer to part (i) change if the exchange rate is 1.0500
(USD per franc)? Base your answer on a loan of USD 1,000,000.
[8 marks]
Answer:
If the forward rate is 1.0500 instead of 1.0300
Converting USD to Swiss franc.
Page 3 of 14
Amount in Swiss franc = $1,000,000/1.0404
= 961,168.78
There is no return on their investment.
The amount of interest to be paid for $1,000,000 loan is:
Amount to be repaid = $1,000,000*1.000625
= $1,000,625
Amount to be converted to USD using the 3-month forward rate
= 961,168.78*1.0500
= $1,009,227.219
Profit = 1,009,227.219 – 1,000,625
= $8,602.219
It will result profit to the investor.
Question 1B
The spot price of gold today (31 December 2016) is $1373 per ounce. The
storage cost and insurance fee for gold is $2 per ounce per month, payable in
a
ears. Interest rates are expected to be 1 percent per month (compound) for
the next year. You are presented with the following information on gold futures
contracts:
Contract size: 100 ounces of gold
Initial margin: 5 percent of contract value
Maturity Futures price Estimated spot price
End March 2017 1390 1392
End June 2017 1423 1437
Required:
Page 4 of 14
Describe the a
itrage strategy of buying the near-dated contract and selling
the far-dated contract, and calculate the gains / losses from this a
itrage.
[9 marks]
Answer:
Buying the contract at $1,390 and sell the contract is $1,423 per ounce.
Initial margin = Contract size * Value * Margin Percentage
= 100*$1,390 *5%
= $6,950*5%
= $347.50
The remaining amount is bo
owed.
Bo
owings = $6,950-$347.50
= $6,602.5
Three month total repayment amount on bo
owings = $6,602.5*(1+1%)^3
= $6,802.56
Interest repayment = $200.06
Position = $347.50 + $1,390 - $1,423
Using the spot market rate the profit or loss from the position:
Long position loss = $1,373-$1,390
= -$17
Short-position profit = $1,493 - $1,373
= $120
Gross position on opening day = $120 - $7
= $113
For the entire contract = ($113*100) - $6,950
= $4,350
Page 5 of 14
Gain from the long position at estimated price = $1,392 - $1,390
= $2
Loss from the short position at estimated price = $1,423 - $1,437
= -$14
Net position = (($2-$14)*100) - $347.50 - $200.06
= -$1,747.56
There is loss in the position.
[Total = 25 marks]
Question 2
On 1st May 2017, Kings plc intends to invest in a 90-day bill in 270 days’ time.
The total face value is $1,000,000. Concerned that interest rate movements
may be adverse before the investment, the company assembled the following
FRA quotations from a
oker:
FRA ...