Great Deal! Get Instant $10 FREE in Account on First Order + 10% Cashback on Every Order Order Now

Units as Horizontal Axis Given the data below, create a CVP graph. DATA Total Fixed Costs $100,000 Unit Selling Price $50 Unit Variable Cost $30 Unit Contribution Margin $20 Chart Data Points...

1 answer below »
Units as Horizontal Axis
    Given the data below, create a CVP graph.
    DATA
    Total Fixed Costs            $100,000
    Unit Selling Price            $50
    Unit Variable Cost            $30
    Unit Contribution Margin            $20
    Chart Data Points
    Quantity    Unit
Variable
Cost    Total
Variable
Cost    Unit
Sales
Price    Total
Sales     Total
Costs

    0    30    0    50    $ - 0    100000
    1000    30    30000    50    $ 50,000    130000
    2000    30    60000    50    $ 100,000    160000
    3000    30    90000    50    $ 150,000    190000
    4000    30    120000    50    $ 200,000    220000
    5000    30    150000    50    $ 250,000    250000
    6000    30    180000    50    $ 300,000    280000
    7000    30    210000    50    $ 350,000    310000
    8000    30    240000    50    $ 400,000    340000
    9000    30    270000    50    $ 450,000    370000
    10000    30    300000    50    $ 500,000    400000
    #1 Put problem data at top of worksheet for use
    #2 Create chart of data points in relevent range
    #3 Create chart/graph
    #4 Using either the chart wizard, or right clicking select data for the 2 Axis, the lines, and label the legend
    #5 Using drawing tools and text boxes enter dotted lines, a
ows, and other labels within the chart….
C-V-P
Total Sales    0    1000    2000    3000    4000    5000    6000    7000    8000    9000    10000    0    50000    100000    150000    200000    250000    300000    350000    400000    450000    500000    Total Costs    0    1000    2000    3000    4000    5000    6000    7000    8000    9000    10000    100000    130000    160000    190000    220000    250000    280000    310000    340000    370000    400000    Variable Costs    0    30000    60000    90000    120000    150000    180000    210000    240000    270000    300000    Units
Total Sales and Costs
Break Even
Revenues as Horizontal Axis
    Given the data below, create a CVP graph.
    DATA
    Total Fixed Costs            $375,000
    Unit Selling Price            $1
    Unit Variable Cost            $0.55
    Unit Contribution Margin            $0.45
    Chart Data Points
    SALES    Unit
Variable
Cost    Total
Variable
Cost    Unit
Sales
Price    Total
Sales     Total
Costs
                                                    
    0    0.55    0        $ - 0    375000
    500000    0.55    275000        500000    650000
    1000000    0.55    550000        1000000    925000
    1500000    0.55    825000        1500000    1200000
    2000000    0.55    1100000        2000000    1475000
    #1 Put problem data at top of worksheet for use
    #2 Create chart of data points in relevent range
    #3 Create chart/graph
    #4 Using either the chart wizard, or right clicking select data for the 2 Axis, the lines, and label the legend
    #5 Using drawing tools and text boxes enter dotted lines, a
ows, and other labels within the chart….
C-V-P
Total Sales    0    500000    1000000    1500000    2000000    0    500000    1000000    1500000    2000000    Total Costs    0    500000    1000000    1500000    2000000    375000    650000    925000    1200000    1475000    Variable Costs    0    500000    1000000    1500000    2000000    0    275000    550000     XXXXXXXXXX    1100000    REVENUES
Total Sales and Costs
Break Even

Chapter 5 Cost-Volume-Profit Analysis
126
Critical thinking
Ct-1 LO 4 5
Vivian Lopez and Loren San will be opening a pastry store called Tasty Desserts. They are opening in two
weeks and have still not decided how much to charge for their cakes and how much they should spend on
advertisements and promotions.
The following information is available:
Tasty Dessert’s variable costs per cake $10
Tasty Dessert’s fixed costs for the year $12,500
Maximum production capacity for the year 5,000 cakes
Tasty Dessert’s selling price per cake ?
Advertising budget ?
Competitor’s selling price per cake (offer similar cakes as Tasty
Dessert’s) $20
The two owners had the following discussion regarding the selling price and advertising budget:
Vivian: Opening day is in two weeks! Loren, we really need to figure out how much we’ll be selling our
cakes for and our advertising budget.
loren: As a new store, I think we should charge the same rate as our competitors and advertise our store
on the radio and local review blogs. I anticipate that these advertising expenses will increase our fixed costs
y $3,000.
Vivian: Well, I think the best way to attract customers is to sell our cakes cheaper than anyone else. I’m
thinking we should charge 10% lower than our competitor’s rate. As for advertising, I don’t think we need
to spend money on advertisements at all. We can simply create a Facebook group and invite a bunch of
friends and families. This way, we will generate more sales. In fact, I think we can potentially increase sales
y 1,500 cakes.
loren: I agree that we will probably sell more cakes if we charge 10% lower than our competitors. However,
I don’t think we will be able cover our fixed costs if we reduce our prices.
We should also be concerned with
eaking even as quick as possible.
Whose suggested strategy should be recommended? Assume that 5,000 cakes will be sold.
Answered Same Day Feb 14, 2021

Solution

Sumit answered on Feb 14 2021
159 Votes
CH 5 Case Study
    ACC 232                            NAME
    CH 5 Case Study
    Workbook CT-1 on pg 124
    Whose suggested strategy should be recommended? Assume that 5000 cakes will be sold.
    Part a) Calculate and graph the
eak-even point.
    Part b) Calculate the profit is Plan Loren is implemented.
    Part c) Calculate the profit is Plan Vivian is implemented.
    Part d) Comment on which strategy should be implemented and why. Also comment on your recommendation for Tasty Desserts.
    Answer: Since the Profit is more in case Vivian Plan is implemented, hence her plan should be followed. The reason for higher profit is the incease in sales by 1500 units and the reduced fixed costs due to no advertisement expense.
Solution
    Particulars    Vivian...
SOLUTION.PDF

Answer To This Question Is Available To Download

Related Questions & Answers

More Questions »

Submit New Assignment

Copy and Paste Your Assignment Here