Great Deal! Get Instant $10 FREE in Account on First Order + 10% Cashback on Every Order Order Now

a) What price - quantity combination maximizes your firm's profits? b) Calculate the maximum profits. c) Is demand elastic, inelastic, or unit elastic at the profit-maximizing price-quantity...

1 answer below »
a) What price - quantity combination maximizes your firm's profits?
b) Calculate the maximum profits.
c) Is demand elastic, inelastic, or unit elastic at the profit-maximizing price-quantity combina-tion? d) What price-quantity combination maximizes revenue?
e) Calculate the maximum revenues.
f) Is demand elastic, inelastic, or unit elastic at the revenue-maximizing price-quantity combi-nation? Exercise #5
The second largest public utility in the nation is the sole provider of electricity in 32 counties of southern Florida. To meet the monthly demand for electricity in these counties,which is given by the inverse demand function P= 1,000 - 5Q ,
the utility company has set up two electric generating facilities : Qi kilowatts are produced at facility 1, and Q2 kilowatts are produced at facility 2(so Q = Qi + Q2).The costs of producing electricity at each facility are given by
C1(C21) = 10,050 + 5Q? and C2 (Q2) = 5,000 + 2Q3, respectively .
Determine the profit-maximizing amount of electricity to produce at the two facilities, the op-timal price, and the utility company's profits.
Exercise #6
Suppose a firm's demand function is estimated to be Q= 480-0.2P a) What is the inverse demand function for the firm's product? b) What is the marginal revenue function? c) The average variable cost function is estimated to be
AVC = 400 — 15Q + 2Q2 The firm's fixed costs are $8, 000.
d) What is the level of output maximizing profit? e) What price should the firm charge? f) How much profit does the firm earn?
Answered Same Day Dec 20, 2021

Solution

David answered on Dec 20 2021
114 Votes
Answer to exercise 1:
a) The demand function will be given by: Q=2600-100P+0.2*20000-500*2=
5600-100P.
) The inverse demand function will be: P=(5600-Q)/100
c) Total revenue=P*Q ={(5600-Q)/100}*Q
Marginal revenue: dTR/dQ= (5600-2Q)/100
d)
e)
TR will be maximized when MR =0.
(5600-2Q)/100=0,
Q=2800 units.
Answer to exercise 2:
a) TR= P*Q
P= (20000-Q)/100
TR=Q* (20000-Q)/100.
MR= dTR/dQ solving this we get,
MR= (20000-2Q)/100.
) At the profit maximizing level MR=MC
MC=dTC /dQ= 100+0.04*Q.
MR=MC
Equating the 2 equations.
100+0.04*Q = (20000-2Q)/100.
Solving the above we get,
Q=10000/6= 1667.
c) To find the profit we find total revenue and total cost,
TR= (10000/6)*(20000-1667)/100=$305550
TC= 10000+ (100*1667)+0.02*1667*1667=$232277.8
So, profit will be TR-TC= (305550-176733) =$73272.2
d) Since the firm is earning profit at this level of output, it need not shut
down and can continue its operations.
Answer to exercise 2:
a) TVC will be obtained by integrating MC,
SMC=80-0.1Q+0.0001Q ^2.
TVC=80Q-0.05*Q ^2+0.000033*Q ^3.
AVC= TVC/Q = {80Q-0.05*Q^2+0.000033*Q^3}/Q = 80-
0.05*Q+0.000033*Q ^1/2
) Equating price and MC we get,
75=80-0.1*Q+0.0001*Q ^2.
Solving the above expression we get Q as 54 and 946.
c) AVC at 54 and 946 will be given by,
At 54: TVC= 80-0.05*54+0.000033*54*54
Solving this we get,
AVC=$77.396
At 946: TVC= 80-0.05*946+0.000033*946*946
Solving this we get,
AVC= $62.23.
Since the AVC is lower at 946 level of output, this should be the optimal
level of production out of the two levels of production at which price is
equal to marginal cost.
Answer to exercise 3:
a) TVC will be obtained by integrating the SMC
SMC= 125-0.42*Q+0.0021*(Q ^2).
TVC= 125*Q-0.21*Q ^2+0.0007*Q ^3
AVC= 125-0.21*Q+0.0007*Q ^2.
) AVC will reach its minimum point when AVC =MC
125-0.21*Q+0.0007*Q ^2=125-0.42*Q+0.0021*(Q ^2)
0.21*Q=0.0014*Q ^2
0.21=0.0014*Q
Q=0.21/0.0014=150 units.
At this level of output, AVC=125-0.21*150+0.0007*150*150=
$109.25.
c) The firm will choose to shut down if it is not able to cover its average
cost. So if Price is
Less than AVC, the firm will choose to shut down. Given in the
question, market price is 115 which are greater than AVC at 150 level
of output. Thus the firm will not choose to shut down.
d) Optimal level of output can be obtained by equating price and SMC,
P=SMC
125-0.42*Q+0.0021*(Q ^2) =115
Q can be 172 0r 28 units.
Calculating AVC at the two levels of output,
At 172,
AVC= 125-0.21*172+0.0007*172*172=$109.59
At 28,
AVC=125-0.21*28+0.0007*28*28=$ 119.67.
Since AVC is lowest at 172 level of output, the firm will operate at this
level.
e) Profit at this level of output will be given by
TR-TC
TC= 3500+125*Q-0.21*Q^2+0.0007*Q ^3
TR=115*172=19780
TC=3500+125*172-0.21*172*172+0.0007*172*172*172
=$22349.27
Therefore firm is incu
ing a loss of =22349.27-19780= $2569.27.
Answer to exercise 4:
a) When K=2 and L=3, output will be given by,
Q=min (4, 12) = 4 units.
) Cost function of the firm will be given by,
C= 10*L+30*K
In order to minimize the cost of production of 4 units of output, the
firm will employ only 1 unit of capital and 1 unit of labor.
C= 10*1+30*1=$40
$40 is the minimum cost of producing 4 units of output.
Answer to exercise 5:
a) Lerner index is given by :P-MC/P
P-35/P=0.65
Solving the above expression, we get,
P=$100
) The factor by which firm marks up its price over MC is given by the
Lerner index which is given in the question as 0.65
c) Since the Lerner index s quite high at 0.65, the firm does enjoy
substantial market power.
Answer to exercise 6:
a) MR as function of its price will be given by the expression,
MR=P (1-1/e), where e is the elasticity of demand.
) Profit maximizing output level will be given by
MR=MC
P (1-1/e) =10, where e=-4
Solving the above...
SOLUTION.PDF

Answer To This Question Is Available To Download

Related Questions & Answers

More Questions »

Submit New Assignment

Copy and Paste Your Assignment Here