Great Deal! Get Instant $10 FREE in Account on First Order + 10% Cashback on Every Order Order Now

The Chromosome Manufacturing Company produces two products, X and Y. The company president, Jean Mutation, is concerned about the fierce competition in the market for product X. She notes that...

1 answer below »
The Chromosome Manufacturing Company produces two products, X and Y. The company president, Jean Mutation, is concerned about the fierce competition in the market for product X. She notes that competitors are selling X for a price well below Chromosome's price of $14.20. At the same time, she notes that competitors are pricing product Y significantly higher than Chromosome's price of $15.50.
Ms. Mutation has obtained the following data for a recent time period:
    
    Product X
    
    Product Y
    Number of Units
    16,500
    
    5,200
    Direct Material Costs per Unit
    $3.95
    
    $4.12
    Direct Labor Costs per Unit
    $2.48
    
    $2.98
    Direct Labor Hours
    9,500
    
    3,800
    Number of Set-Ups
    65
    
    29
    Machine Hours
    2,300
    
    2,200
    Inspection Hours
    90
    
    115
    Purchase Orders
    10
    
    30
Ms. Mutation has learned that overhead costs are assigned to products on the basis of direct labor hours. The overhead costs for this time period consisted of the following items:
Question #1:  Using Direct labor Hours to allocate overhead costs determine the gross margin per unit for Product X.
Question 2: Using ABC for overhead allocation, determine the gross margin per unit for Product Y.
Question 3: Consider the following information for the Bordon Company for August: For fiscal 2019 the standard direct material cost for Borden's product is $50 per unit (12.5kg at $4 per kg). In August, 2019 the actual amount paid for 45,600kg of material purchased and used was $173,280 and the direct material quantity variance was $15,900 unfavorable.
What was the actual production in August 2019?
Question 4: Continuing with the Bordon Company. What was the material price variance for the month of August?
Question 5:
    Rome Metals Cost Breakdown
    Per Unit
    Direct materials
    $8
    Direct labo
    $45
    Variable overhead
    $9
    Fixed overhead
    $14
    Shipping Cost
    $2
    Total Per Unit
    $78
 
Rome Metals a US based firm located in Rome, Georgia makes metal
ackets used in the construction of warehouse shelving. The firm has a practical capacity of 42,000 units and for the past several years has produced at a constant volume of 35,000 units/year.  Rome Brackets are priced at $92/unit. The manufacturing costs incu
ed to make a
acket at the 35,000-unit level is shown above. Note that the $2/unit shipping cost is included in the manufacturing costs
eakdown. An order for 10,000 has been received from a new customer - Fedex Logistics Services - but at a required price of only $78/unit. Fedex has agreed to pick up the order from the Rome facility itself saving Rome Metals the shipping fee.  Due to capital constraints Rome Metals cannot adjust its practical capacity nor does the firm have any potential outsourcing partners.  Assuming no loss of existing customer goodwill, should Rome Metals accept the offer from Fedex Logistics Services.
Question 6: A list of account balances for Saint Lyonn Pastries follow: 
    Revenue and Expenses
    Â 
    Â 
    January 1 inventories
    Â 
    Purchases of raw materials
    $171,000
    Â 
    Raw materials
    $38,000
    Direct labo
    $205,000
    Â 
    Work in process
    $41,000
    Indirect labo
    $35,000
    Â 
    Finished Goods
    $105,000
    Factory Rent
    $84,500
    Â 
    Â 
    Â 
    Depreciation Expense - Factory Equipment
    $25,000
    Â 
    Â 
    Â 
    Insurance - factory
    $18,000
    Â 
    December 31 inventories
    Â 
    Salesperson's salaries
    $92,000
    Â 
    Raw materials
    $47,000
    Maintenance - Factory Equipment
    $14,000
    Â 
    Work in process
    $25,000
    Administrative Office Wages
    $76,000
    Â 
    Finished goods
    $93,000
    Miscellaneous Expenses - Factory 
    $28,000
    Â 
    Â 
    Â 
    Miscellaneous Expenses- Office
    $45,000
    Â 
    Raw Material Purchase Returns
    Â $6,200
    Net Sales Revenues
    $950,000
    Â 
    Â 
    Â 
    CEO Salary
    $100,000
    
    
    
    Utilities Expense - Factory
    $32,000
    
    
    
    Administrative Office Rent
    $34,000
    
    
    
To answer questions 6 and 7 you will need to prepare an income statement. To get the problems co
ect you will need to determine the Cost of Goods Manufactured and the Cost of Goods Sold. What is the Cost of Goods Sold?
Question 7: Continuing with Saint Lyonn Pastries, what are the Cost of Goods Manufactured for the fiscal year?
Question 8: Continuing with Saint Lyonn Pastries what is the Net Income for the fiscal year?
Question 9: Oxford Street Apparel produces and sells two lines of business suits; the European and the Legacy. The following monthly data is provided in the table below.
In addition, the firm's budgeted net income is $55,000 per month. Calculate the firm's fixed cost.
    
    European
    Legacy
    Estimated unit sales per month
    500
    1000
    Selling price
    $200
    $175
    Variable manufacturing costs
    $110
    $100
    Variable selling and administrative costs
    $10
    $10
Answered Same Day Jun 06, 2021

Solution

Khushboo answered on Jun 07 2021
148 Votes
Solution 1:
Given is the following information:
    
    Product X
    
    Product Y
    Number of Units
    16,500
    
    5,200
     Direct Material Costs per Unit
    $3.95
    
    $4.12
    Direct Labor Costs per Unit
    $2.48
    
    $2.98
Calculation of overhead cost for Product X :
    Particulars
    Amount($)
    
    
    Inspections costs
    19,000
    Purchasing costs
     9,200
    Machine costs
    53,500
    Setup costs
     5,000
    Total overhead costs
    86,700
Thus the allocation of overhead costs on the basis of direct labor:
Overhead cost for Product X = Total overhead costs* labor hours for product X/ Total Direct
labor hours
= 86,700*9500/ (9500+3800)
= $61,928.57
Calculation of gross margin for Product X:
    Particulars
    Amount($)
    Selling price for product X
    $14.20
    Less: Costs
    
     Direct Material Costs per Unit
    $3.95
    Direct Labor Costs per Unit
    $2.48
    Overhead cost per unit( 61928.57/ 16500)
    $3.75
    Gross margin per unit
    $4.02
Hence the gross margin per unit of product X is $4.02
Solution 2:
Given are the following information:
    
    Product X
    
    Product Y
    Number of Units
    16,500
    
    5,200
     Direct Material Costs per Unit
    $3.95
    
    $4.12
    Direct Labor Costs per Unit
    $2.48
    
    $2.98
As per the activity based costing the overhead costs will be allocated on the basis of costs driver.
Calculation of overhead cost:
    Particulars
    Amount($)
    
    
    Inspections costs
    19,000
    Purchasing costs
     9,200
    Machine costs
    53,500
    Setup costs
     5,000
    Total overhead costs
    86,700
    Particulars
    Cost drivers
    Amount($)
    Apportion ratio for product Y
    Overhead cost allocated for product Y($)
    
    
    
    
    
    Inspections costs
    Inspection hou
    19,000
    115/ 205
    10,658.54
    Purchasing costs
    Purchase orde
     9,200
    30/40
     6,900
    Machine costs
    Machine hou
    53,500
    2200/4500
    26,155.56
    Setup costs
    Number of set up
     5,000
    29/ 94
     1,542.55
    Total overhead costs
    
    86,700
    
    45,256.65
Calculation of gross margin for Product Y:
    Particulars
    Amount($)
    Selling price for product Y
    $15.50
    Less: Costs
    
     Direct Material Costs per Unit
    $4.12
    Direct Labor Costs per Unit
    $2.98
    Overhead cost per unit( 45,256.65/ 5200)
    $8.70
    Gross margin per unit
    ($0.30)
Hence the gross...
SOLUTION.PDF

Answer To This Question Is Available To Download

Related Questions & Answers

More Questions »

Submit New Assignment

Copy and Paste Your Assignment Here