Great Deal! Get Instant $10 FREE in Account on First Order + 10% Cashback on Every Order Order Now

-Solve the 4 questions attached in the word file called assignment 11.-I attached a ppt file that explains the chapter and has some examples.-Solve the questions using the same way the examples were...

1 answer below »
-Solve the 4 questions attached in the word file called assignment 11.-I attached a ppt file that explains the chapter and has some examples.-Solve the questions using the same way the examples were solved.-The slides will help you and provide you with guidance. -This link is a pdf file for the chapter from the book, It could help you. https://nscpolteksby.ac.id/ebook/files/Ebook/Accounting/Cost%20Accounting%20(2012)/Chapter%2011%20-%20Decision%20Making%20and%20Relevant%20Information.pdf
-One of the files I attached is solutions for some questions thatyou will find in the pdf file, it could help you.

Answered Same Day Nov 21, 2020

Solution

Aarti J answered on Nov 23 2020
161 Votes
Q1:
    Â Direct materials
    $10
    Â Direct labo
    7
    Â Variable manufacturing overhead
    1
    Â Fixed manufacturing overhead
    Â Â Â Â Â Â Â 8
    Â Unit product cost         
    Â Â Â $26
Tish Corporation produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit product cost is $26, computed as follows:
    
An outside supplier has offered to provide the annual requirement of 5,000 of the parts for only $21 each. The company estimates that 75% of the fixed manufacturing overhead cost above could be eliminated if the parts are purchased from the outside supplier. Assume that direct labor is an avoidable cost in this decision.
Should Tish Corporation make or buy? Show your calculation!
Answer:
    
    Make
    Buy
    Direct materials
    10
    
    Direct labo
    7
    
    Variable manufacturing overhead
    1
    
    Avoidable fixed manufacturing overhead (75%*8)
    6
    
    Purchase price
    
    21
    Total Relevant cost
    24
    21
As the parts can be purchased from the outside supplier for $21 and the total cost to make it internally is $24, it is suggested that the company should buy the product.
    
        
    Q2:
Gwinnett Ba
ecue Sauce Corporation manufactures a specialty ba
ecue sauce. Gwinnett has the capacity to manufacture and sell 10,000 cases of sauce each year but is cu
ently only manufacturing and selling 9,000. The following costs relate to annual operations at 9,000 cases:
    Â 
    Total Cost
    Â Variable manufacturing...
SOLUTION.PDF

Answer To This Question Is Available To Download

Related Questions & Answers

More Questions »

Submit New Assignment

Copy and Paste Your Assignment Here